Ağaoğlu’ndan ‘yenilenebilir’e 330 milyon liralık yatırım

reklam

Ağaoğlu Enerji Grubu, Bursa ilinde ve Yalova’da 2 RES projesine 330 milyon TL yatırım yaptı. Grubun bu yıl içerisinde Seferihisar RES, Umutlu HES ve MY World Europe Kojenerasyon tesislerini devreye alarak 370 milyon TLlik yenilenebilir enerji yatırımı gerçekleştirilmişti.Ağaoğlu Grubun 2016 yılı yenilenebilir enerji yatırımı 700 milyon TL yi bulmuş oldu.

Ağaoğlu şirketi Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu Şunları söyledi: “Türkiye kriz psikolojisine teslim olmamalı, iş adamı anlık ve günlük kararlarla değil, ülkesini ilgilendiren kararlarda geleceğine güvendiğini verdiği kararlarla hareket eder. Sadece enerji alanında yatırım olarak 2016 yılında 700 milyon TL lik yatırım gerçekleştirdik. şu an Ağaoğlu Enerji Grubu olarak Yalova Çınarcık’ta bulunan Esenköy RES ile Bursa gemlik’te bulunan Kürekdağı RES projelerine ait rüzgâr türbinleri için Alman üretici Nordex GmbH ile sözleşme imzalamış bulunuyoruz. Toplam 68,4 MW Kurulu güce sahip olacak bu iki projenin yatırım tutarı 330 milyon Tl yi bulacaktır. Her iki rüzgâr santralini 30 Eylül 2017’de işletmeye almayı palanlıyoruz.

‘YATIRIM ŞEVKİMİZ TAM, BÜROKRASİ YAVAŞLATIYOR’

Ali Ağaoğlu, “2017 yılının ilk çeyreğinde 850 milyonluk sözleşmeyi yapmış olacağız. Bu yatırımlar bürokratik engellere rağmen devam etmektedir. Yatırım isteğimiz tam, bürokrasi bunun hızını kesiyor” dedi

Ağaoğlu Enerji Grubu Başkanı Hakkı Ağaoğlu, “2016 yılında, 330 milyon TLlik yatırım değerine sahip Esenköy ve Kürekdağı RES projelerinin yanında, 110 milyon liralık Seferihisar RES, 185 milyon liralık Umutlu HES ve 75 milyon liralık My World Europe konejerasyon projelerini gerçekleştirmiş olduk. Ağaoğlu Grubun 2016 yılında yenilenebilir enerji yatırımı 700 milyon TLlik bir değere ulaşmış oldu. 2016’da işletmeye alınan projelerde kurulu güç 124 MW olmuştur.

Yılda 240  milyon kWh elektrik üretim kapasitesine sahip olacak Esenköy ve Kürekdağı rüzgâr santralleri ile 160 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanmış olacak. Ayrıca bu iki proje ile 142 bin ton CO2 emisyonu salınımının önüne geçilmiş olacak. Rüzgâr türbinlerinin kule, kanat ve jeneratörleri yerli imalatla  ülke ekonomisine ve enerji sanayisinin gelişimine önemli katkı sağlanmış olacağız” şeklinde konuştu.

 

Bir önceki yazımda « makalem ilgini çekebilir. Okumanı tavsiye ederim.

977

yok

BENZER KONULAR

YORUMLARBir Yorum Yazmak İstermisiniz ?